استراتژی خلاء بازار

یکی از بهترین استراتژی ها برای توسعه و رشد کسب و کارها استراتژی خلاء بازار است. وقتی با دقت به کسب و کار خود نگاه کنید فضاهایی را می یابید که هیچ کس به آنجا ورود نکرده و محصولات و خدماتی را می بینید که هیچ کس آنها را ارائه نداده است، و شما می توانید فضای خالی بین آنچه در حال حاضر در بازار وجود دارد و آنچه می توانید به بازار ارائه دهید را پُر کنید.
وقتی پیتزا دومینو کارش را آغاز کرد هزاران پیتزا فروشی به روشی مشابه مشغول به فعالیت بودند، فضای خالی که دومینو تشخیص داد و پیدا کرد این بود که پس از سفارش پیتزا برای مشتری سرعت به مراتب مهمتر از کیفیت است؛ زمانی که مشتری برای سفارش تماس می گرفت بسیار گرسنه بود و اولین سوالی که می پرسید زمان آماده شدن و تحویل غذا بود و اصرار داشت که هر چه سریعتر غذایش را بخورد.
دومینو تبلیغی آماده کرد و به مشتریان خود اعلام کرد که هر زمان پیتزا سفارش دهید 30 دقیقه بعد در هر جایی که باشید پیتزا دستتان خواهد بود و حتی اگر یک دقیقه تاخیر داشتیم کل هزینه غذا را از شما دریافت نمی کنیم! و برای دستیابی به این هدف کلیه فرآیندهای تولید و پخت و ارسال غذا را از ابتدا برنامه ریزی و تغییر دارد.
امروزه بیش از 8000 شعبه پیتزا دومینو در دنیا مشغول به فعالیت هستند و سهام مدیر این شرکت بیش از 2 میلیارد دلار است. این نتیجه پیدا کردن و پوشش دادن خلاء ای بود که همه آن را می دیدند اما همه از آن غافل بودند.
کار دیگری که می توانید انجام دهید تکمیل یا تغییر محصول نهایی تان است برای مثال شرکت سِوِن آپ سالها با کوکاکولا و پپسی در رقابت شدید بود. این شرکت سپس استراتژی خود را به طور کامل تغییر داد و سِوِن آپ را با شعار «کولا نیست» معرفی کرد. تولید کننده سِوِن آپ به جای رقابت با دو رقیب بزرگ بر این تاکید کرد که سِوِن آپ بر خلاف کولای تیره و پر از قند و کالری، نوشابه ای سبک و تهیه شده از مرکبات مزه دار است.
سِوِن آپ با تعریف جایگاه جدیدی برای محصولاتش سهم خودش از بازار نوشیدنی های گازدار از 14 درصد به 20 درصد افزایش داد و میلیون ها دلار سود کرد.
پس به دقت به بازار خود نگاه کنید قطعا در هر صنفی فرصت هایی وجود دارد که ما از آنها غافل هستیم و اضافه کردن همین موارد به کسب و کارمان می تواند ما را بشدت از رقبا متمایز کند نیاز نسیت هزینه های زیادی انجام دهیم یا کارهای خارق العاده ای انجام دهیم همین که کارها را سریع تر، آسان تر و ارزان تر از دیگران انجام دهیم می توانیم فاصله خودمان را با رقبا بیشتر و بیشتر کرده تا جایی که رقابت معنی خود را از دست داده و مشتری با کمال میل فقط به ما مراجعه می کند